دانشکده / پوهنحی قابلگی عالی
معرفی پوهنحی قابلگی

پوهنحی قابلگی پوهنتون رابعه بلخی در سال 1395 بر اساس تصمیم رهبری  پوهنتون به منظور تربیت داکتر قابله­ های متخصص در سطح لیسانس تاسیس شد. این پوهنحی در سال 1395هجری شمسی با پذیرش 85 محصل در مقطع لیسانس رشته قابلگی برای اولین بار در افغانستان، فعالیت خود را آغاز کرد.

پوهنحی قابلگی رابعه بلخی به عنوان یکی از فعال­ ترین پوهنحی­ های قابلگی در سطح کشور مطرح بوده است و فارغ التحصیلان آن در سراسر کشور در بست­ های عالی دولتی و خصوصی فعالیت دارند.

توانمندی­ ها:

توانمندی ­های اصلی پوهنحی شامل آموزش قابلگی با کیفیت بالا، انجام پژوهش در زمینه قابلگی بر مبنای نیازهای صحی و استفاده موثر و مناسب از فناوری­های آموزشی است. این توانمندی ­ها در راستای به انجام رساندن دیدگاه و ماموریت پوهنحی با رعایت ارزش­های مورد قبول به کار گرفته می­شوند.
پوهنحی دارای هشت کمیته (نصاب و توسعه کریکولم، آموزش­های الکترونیکی، تحقیقات، تضمین کیفیت، پلان استراتژیک، فرهنگی، امتحانات و نظم و دسپلین) و شورای علمی شامل رئیس پوهنحی، اساتید کدری و مدیریت تدریسی است.

مجموع کریدیت ­های دوره لیسانس قابلگی، 155 کریدیت بوده که 29 کریدیت در بخش اساسی، 97 کریدیت در بخش اختصاصی، 12 کریدیت در بخش پوهنتون شمول، 11 کریدیت در بخش انترن شیپ و 6 کریدیت در بخش منوگراف می باشد. هم اکنون پوهنحی قابلگی متقاضیان این رشته را در دو گروه دوازده پاس و چهارده پاس که واجد الشرایط باشند، در مقطع لیسانس در رشته قابلگی، محصل می­پذیرد.

در حال حاضر، نزدیک به 571 محصل در پوهنحی قابلگی، اشتغال به تحصیل دارند که همه آنها را محصلان مقطع لیسانس تشکیل می­دهند که این میزان در سمستر اول 77، سمستر دوم 51، سمستر سوم 75، سمستر چهارم 84، سمستر پنجم 86، سمستر ششم 78، سمستر هفتم 62 و سمستر هشتم 58 مشغول به تحصیل می­باشند.

در حال حاضر پوهنحی قابلگی به صورت موفقانه یک دوره فارغ التحصیلی به تعداد 121 محصل انجام شده است. دور دوم فراغت در سال 1400 با 58 محصل انجام خواهد شد.

 

سوال:

آیا می دانید علل اصلی مرگ و میر مادران در سراسر دنیا را چه عواملی تشکیل می دهند ؟

جواب سوال:

امروزه عواملی مانند افزایش فشارخون درحاملگی، عفونت بعد از ولادت و خونریزی ولادی سه عامل اصلی مرگ و میر مادران را تشکیل می­دهند، در حالی که به راحتی می توان با دسترسی به یک قابله ماهر و تحصیل کرده از این عوارض کاست و گام مثبتی در جهت ارتقای سلامت جامعه برداشت.

حیطه وظایف قابلگی:

قابلگی یکی از زیر مجموعه های علوم طبی است که دارای نقش های بسیار گسترده ای اعم از نقش مشاوره­ای، آموزشی، مراقبتی و حمایتی است، البته تمامی این نقش ها در ارتباط با مادر و طفل مفهوم پیدا می کند.

برخلاف دیدگاه عمومی در جامعه مبنی بر اینکه قابله فقط در روند ولادت طبیعی شرکت می­کند، حیطه وظایف قابله گسترده­تر است که می­توان گفت کل دوره­ ی زندگی یک زن از بدو تولد تا پایان حیات را در برمی­گیرد.

حیطه وظایف رشته ­ی قابلگی شامل بهداشت باروری، مشاوره زمان بلوغ، مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره بعد و حین ازدواج، مراقبت­های قبل از بارداری، مراقبت­های زمان بارداری، ولادت طبیعی، مراقبت­های پس از ولادت، مراقبت­های دوره­ی نوزادی، مراقبت  از اطفال تا شش سالگی، مشاوره تنظیم خانواده و مشاوره دوران یائسگی می­باشد.

فارغ­ التحصیلان رشته­ ی قابلگی بعد از ختم دوره تحصیلی خود می­توانند در شفاخانه­ ها، زایشگاه ­ها، کلینیک ­ها و معاینه خانه ­ها مشغول به کار شوند. همچنین می­توانند درنقش آموزشی در محیط ­هایی مانند پوهنتون­ ها و برخی مراکز مشاوره فعالیت داشته باشند.