فعالیت های اجتماعی و فرهنگی

ما به عنوان یک شهروند فعال و متهد در کنار شما به صورت شبانه روزی برای رشد جامعه فعالیت مینمایم

 • عنوان:فعالیت های اجتماعی و فرهنگی
 • زمان:7/19/2024 11:12:01 PM
 • موقعیت:افغانستان
 • سمینار علمی (بررسی اثرات شوک‌های اقتصادی بر نرخ بیکاری در افغانستان) برگزار شد

  پوهنځی اقتصاد پوهنتون رابعه بلخی سمینار علمی را تحت عنوان (بررسی اثرات شوک‌های اقتصادی بر نرخ بیکاری در افغانستان) برگزار نمود. این سمینار که در سالن کتابخانه پوهنتون برگزار گردیده بود، استاد مهدی حسنی در مورد شوک‌های اقتصاد و انواع آن صحبت نموده، گفت که شوک‌های اقتصادی به گونه‌ای منفی در جهان و منطقه اتفاق افتاده‌اند، نرخ بیکاری را در کشور افزایش داده است.

 • به مناسبت روز جهانی محصل؛ محصلین برتر  پوهنتون رابعه بلخی تقدیر شدند

  محفل گرامی‌داشت از روز جهانی محصل و تقدیر از محصلین برتر در پوهنتون رابعه بلخی امروز (چهارشنبه - ۲۴ عقرب ۱۴۰۲) برگزار شد.

 • دیدار محصلین پوهنحی فارمسی پوهنتون رابعه بلخی از فابریکه تولید ادویه فارما هیلت

  این محصلین امروز (یک‌شنبه - ۷ عقرب ۱۴۰۲) تحت سرپرستی استاد عبدالوهاب عظیمی با حضور در فابریکه تولید ادویه فارما هیلت از بخش‌های مختلف این فابریکه دیدار کرده و از نزدیک با پروسه تولید دوا آشنایی حاصل کردند.

 • تجلیل از روز جهانی فارمسیست در پوهنتون رابعه بلخی

  محفل روز جهانی فارمسیست با حضور کادر علمی و محصلین پوهنحی فارمسی پوهنتون رابعه بلخی برگزار شد. در این مراسم، مسئولان از تلاش‌های تازه در راستای افزایش کیفیت علمی بخش فارمسی نیز خبردادند.

 • محصلین پوهنځی انجنیری پوهنتون رابعه بلخی از بند  شاه‌وعروس بازدید نمودند.

  محصلین پوهنحی انجنیری پوهنتون رابعه بلخی تحت راهنمایی انجنیر محمد تقی فروغ از بند شاه‌وعروس واقع در ولسوالی شکردره ولایت کابل روز پنجشنبه (۲۳سنبله ۱۴۰۲) بازدید نمودند.

 • سمینار علمی «تأثیرات اقتصادی تغییر اقلیم در افغانستان» برگزار شد

  سمینار علمی تأثیرات اقتصادی تغییر اقلیم در افغانستان به همت پوهنځی اقتصاد #پوهنتون_رابعه_بلخی و با حضور محصلین این پوهنځی روز چهارشنبه (۳۱ جوزای ۱۴۰۲) برگزار شد. در ابتدا استاد مهدی حسنی رئیس پوهنځی اقتصاد در پیوند به اهمیت برگزاری سمینارهای علمی صحبت نمود و از محصلین خواست در این سمینارها نقش جدی ایفا نمایند.

 • سمینار آثار و پیامدهای زیان‌بار دروغ بر فرد و جامعه برگزار شد

  سمینار آثار و پیامدهای زیان‌بار دروغ بر فرد و جامعه از سوی آمریت دعوت و ارشاد پوهنتون رابعه بلخی امروز چهارشنبه (31 جوزای 1402) برگزار شد.

 • محصلین پوهنتون رابعه بلخی در برنامه کمپاین اهدای خون سهم گرفتند

  به مناسبت روز جهانی اهدای خون، امروز (سه‌شنبه - ۳۰ جوزای ۱۴۰۲) کمپاین اهدای خون در پوهنتون رابعه بلخی با همکاری بانک خون مرکزی راه‌اندازی شد.

 • ورکشاپ سه‌روزه «بررسی صحنه جرم» برگزار شد

  ورکشاپ سه‌روزه بررسی صحنه جرم با حضور محصلان پوهنځی حقوق پوهنتون رابعه بلخی به همکاری موسسه خدماتی علوم عدلی افغانستان که از روز شنبه الی دوشنبه (۶-۸ ثور) برگزار شده بود، به پایان رسید.

 • گزارش فعالیت‌های مرکز تحقیقات پوهنتون رابعه بلخی در سال 1401

  مرکز تحقیقات در سال 1401 به دلایل کمبود نیروی انسانی و کسرت بودجه نتواست پلان خود را طور کامل تطبیق کند. در این سال فعالیت مرکز تحقیقات در ذیل به صورت مختصر توضیح داده شده است: الف) دو فصلنامه علمی ـ پژوهشی: مرکز تحقیقات در سال 1401 توانست یک شماره دو فصلنامه خود را در زمستان 1401 نشر کند. در این شماره مقالات پژوهشی استادان در حوزه علوم انسانی نشر شده است. ب) تدوین متون درسی و علمی: مرکز تحقیقات در سال 1401 توانست یک اثر علمی را از جعفر فهیم تحت عنوان: «بررسی تطبیقی مدیریت ریسک اعتباری در سیستم بانکداری اسلامی و متعارف (مطالعه موردی افغانستان و ایران)» چاپ کند. مرکز تحقیقات ضمن توزیع آن برای استادان و مراکز پژوهشی، به تعداد از بانک‌ها نیز توزیع گردید. ج) نشر پژوهش‌های استادان در ژورنال‌های بین‌المللی: دو تن از استادان پوهنتون رابعه بلخی توانست نتایج تحقیقات شان را در ژورنال‌های بین‌المللی نشر کند. زهرا رحیمی استاد در پوهنحی فارمسی و قابلگی مقاله‌ای را تحت عنوان: Prescription of Antibiotics in Prevention of surgical Infections in Kabul health centers, A Cross – sectional study in 2021 – 2022 in Volume 7 of Taxas Journal of Multidisciplinary studies و صادق حسینی مقاله‌ای را تحت عنوان: «نقش الگوگیری و هم‌نشینی در کجروی از دیدگاه اسلام و جرم‌شناسی» در چهارمین کنفرانس بین‌المللی و ملی مطالعات مدیریت، حسابداری و حقوق نشر کرده است. د) عقد تفاهم‌نامه با مراکز تحقیقاتی: دانشگاه رابعه بلخی با انستیتوت وزارت احیا و انکشاف دهات تفاهم‌نامه اکادمیک را امضاء کرده است. براساس این تفاهم‌نامه هردو جانب در امور علمی و تحقیقاتی با همدیگر همکاری می‌کنند.

 • سمینار علمی «ضرورت و راهکارهای کنترل فشار خون بلند» برگزار شد

  سمینار علمی «ضرورت و راهکارهای کنترل فشار خون بلند» با حضور استادان و محصلان پوهنحی فارمسی پوهنتون رابعه بلخی در تالار همایش‌های این پوهنتون برگزار شد.

 • سمینار «اهمیت تحصیل علم در اسلام» برگزار شد

  سمینار «اهمیت تحصیل علم در اسلام» با حضور صدها تن از محصلان پوهنتون رابعه بلخی برگزار شد. در این سمینار، استاد محمد باقر شریفی پیرامون جایگاه بلند علم در اسلام و اهمیت فراگیری آن صحبت نمود. آقای شریفی، با استناد به آیاتی از قرآن مجید، احادیث پیامبر اکرم (ص) و سفارش‌های اکید پیشوایان دینی در خصوص علم‌آموزی، اظهار داشت که برای تحصیل علم، هیچ زمانی دیر نخواهد بود. او گفت که جوامع اسلامی با قدرت علمی و پشتوانه‌های معنوی از فلاکت و عقب‌ماندگی رهایی خواهند یافت. او از محصلان خواست تا بی‌هیچ تأملی در فراگیری علم کوشاه باشند.

 • وضعیت اقتصادی و اجتماعی زنان روستایی رو به بهبود است

  موسسه تحصیلات عالی رابعه بلخی سروی را در قسمت بررسی وضعیت اجتماعی و اقتصادی زنان روستایی در ولسوالی های حصه اول و حصه دوم بهسود راه اندازی کرد

 • ورکشاپ منع خشونت علیه زنان برگزار گردید

  موسسه نوای صلح ورکشاپ سه روزه منع خشونت علیه زنان را در ولسوالی حصه دوم بهسود و لایت میدان وردک برگزار کرد.

 • امضای تفاهم نامه همکاری دو جانبه بین پوهنتون رابعه بلخی و وزارت احیا و انکشاف دهات

  امروز سه شنبه مورخ 23 حوت 1401 تفاهم نامه همکاری دو جانبه میان پوهنتون رابعه بلخی و وزارت احیا و انکشاف دهات توسط استاد جعفر فهیم معاون علمی پوهنتون رابعه بلخی و مفتی سید احمد مستقیم معین وزارت احیا و انکشاف دهات امضاء شد.