قابلگی

پیشرفت تحقیقات با کیفیت بالا، ضروری برای ایجاد جایگاه موفق در دنیای آکادمیک است


معرفی رشته قابلگی عالی

 

 قابلگی ( در شکل سنتی آن) یکی از قدیمی‌ترین مشاغل است . زیرا از قدیم، عده‌ای از زنان به دلیل تجربه بسیار و اطلاع‌ از داروهای گیاهی و تاثیرات آنها، به زنان دیگر کمک می‌کردند تا وضع حمل آسان‌تر و مصون ترباشد. اما امروزه قابلگی دانشی است که بر مشاهده ،‌ آموزش، پیشگیری ، تحقیق، تشخیص وتداوی استوار شده است. قابلگی یکی از رشته های مهم علوم طبی است که نقش بسیار گسترده‌ای اعم از نقش مشاوره‌ای، آموزشی ،مراقبتی ، حمایتی،‌درمانگری و تحقیقاتی دارد. تمامی این نقشها در ارتباط با مادر و طفل مفهوم پیدا می‌کند. یک داکتر قابله به مشاوره قبل ،‌بعد و هنگام ازدواج ، آموزش نحوه تنظیم خانواده، مراقبت در دوران بارداری، زایمان طبیعی و مراقبت های صحی مادر و کودک و آموزش به دختران در زمینه بهداشت دوران بلوغ و بعد از آن می‌پردازد.

 آینده شغلی 

 

افغانستان در جمع کشورهای قرار دارد که متاسفانه دارای بلند ترین میزان مرگ ومیر طفل و مادر درهنگام زایمان میباشد. دلیل عمده و اصلی دراین بخش نبود داکتر قابله های تحصیل کرده در کشور است. در شرایط حاضر نیز با وجود که افغانستان  بیشترین زاد و ولد را در میان کشورهای جهان دارد اما تعداد داکتر قابله ها نسبت به تعداد ماداران باردار به مراتب کمتراست. فارغان رشته قابلگی علاوه بر خدمت به کشور و نجات جان طفل ومادر در هنگام ولادت، اینده شغلی خوب و قابل اطمینان دارد.

توانایی‌های لازم برای رشته قابلگی:

 

 رشته‌های طبی در مجموع بخصوص رشته قابلگی نیاز به حوصله مندی، صداقت، امانت داری، علاقه و احساس مسوولیت بسیار  بالا را دارد. یک داکتر قابله بدون عشق و علاقه لازم نمی‌تواند فریادهای ناشی از درد یک مادر در حین ولادت را تحمل کند و پاسخگوی نیازهای او باشد. رشته قابلگی علاوه بر حوصله مندی، علاقه و مسولیت پذیری، ایثارگری نیز میطلبد. یک داکتر قابله باید در صورت نیاز بهترین فرصت های زندگی اش را در طول شبانه روز در خدمت همنوعانش قرار بدهد. از سوی دیگر یک داکتر قابله در بسیاری ازمسائل محرم اسار خانواده ها نیز هستند، نیاز است تا یک داکتر قابله شخص صادق و رازدار نیز باشد.